Pastasalat med røkt skinke og urtevinaigrette
dekk opp ute
En virkelig god italienskinspirert pastasalat er tingen etter en varm dag. Mange matkjennere påstår at dette er noe som ikke finnes i Italia men jeg tror ikke man skal være så skråsikre. Denne salaten er fullpakket med smak. Jeg steker grønnsakene lett og vender de i en vinaigrette og i pastaen rører jeg inn en soltørket tomatpaste og masser av frisk basilikum og persille.

Ingredienser
250-300 gr pastasløyfer (farfalle) eller penne
to spiseskjeer soltørket tomatpaste
havsalt og sort pepper etter smak
en rød spisspaprika i tynne strimler
en squash i terninger
ti til femten cherry- eller perletomater delt i to
ti sorte oliven
100 gr fetaost i terninger eller skavet parmesan
150 gr røkt skinke i tynne strimler
en liten håndfull friske basilikumblader
en liten håndfull frisk hakket persille
finhakket skjærgårdsløk eller salatløk
——
urtevinaigrette:
to spiseskjeer eplecidereddik
to spiseskjeer e.v. olivenolje
to fedd knust og finhakket hvitløk
en teskje grov sennep eller Dijon hvis du liker mildere smak
en teskje tørket oregano
en teskje tørket basilikum
havsalt og sort pepper etter smak
en drøy dl e.v. olivenolje
Pisk sammen vinaigretten og sett den til side. Sett over vann til pastaen og sett en panne på varmen. Tilsett litt olivenolje i panne og fres squashterningene pent gylne. ta de over i en bolle og dropp tomatene i pannen, du trenger ikke tilsette mer olje. Fres de inntil de mykner og ha også disse over i bollen. Gjenta prosessen med paprikaen. Strimle skinken og ha den i bollen sammen med finhakket skjærgårdsløk eller salatløk. Vend inn vinaigretten.
Når pastaen er klar heller du av vannet og rører inn tomatpaste sammen med urtene og vender alt dette sammen med det som ligger i bollen. Juster med havsalt og pepper og legg på oliven og ost til slutt.