Joys mexicanske Tacosalat
På et av mine faste lunsjsteder har jeg fått ideen til denne salaten og selv om den er enkel har den så absolutt noe ved seg. Joy er fra Thailand og har den fresheste salatbaren jeg har sett. Salaten er såpass mettende at den også fungerer som middag og er noe du kan fikse når du ikke orker for mye jobb eller du er alene og vil ha noe som er både ferskt og raskt. Vi kan godt finne på å lage dette en lørdag når vi er slitne etter både storhandel og husvask. Jeg anbefaler ikke at du lager dette i en stor bolle og mikser det sammen, det har jeg av erfaring lært at ikke blir særlig delikat.

Ingredienser
nok til to:
et halvt hode isbergsalat
300 gr karbonadedeig
litt smør til steking
en pose tacokryddermix
en liten boks maiskorn
en stor tomat med frøhuset fjernet og delt i terninger
en kvart agurk i tykke juliennestrimler
en kvart rød paprika i tynne strimler
en kvart rødløk i tynne ringer
en stor avocado i skiver samt limejuice og havsalt
seks skriver hvitost i strimler
100 gr salte tortillachips
tre spiseskjeer hot mexican salsa
rømme
Forbered alle grønnsakene og legg de i små haugen på fjøla. Varm chipsene i ovnen og stek kjøttet i litt smør sammen med krydder og litt vann og kok det godt inn. Sett kjøttet til side for lett avkjøling og stek maisen i samme panne.
Sett frem to tallerkener på benken og fordel isbergsalaten på de. Fordel kjøttet over med en spiseskje og legg på paprika, løk, stekt mais og tomater. Fordel avocadoskivene oppå sammen med agurk og rull sammen osteskivene. Kutt de i strimer og fordel også disse over salaten og legg varme chips langs kanten på tallerkenen.
Avslutt med salsa og rømme og server. Topp gjerne med frisk grønn koriander.