Spansk pølsegryte med pimenton og friske grønnsaker
boost pølsemiddagen din
Jeg skal ikke under noen omstendigheter påstå at denne retten har noe med det spanske kjøkkenet å gjøre, men smakene er der siden alle disse ingrediensene er mye brukt i deres tradisjonelle kjøkken så helt utpå jordet er det neppe. Denne retten er enkel å få til, det eneste du skal passe på er å ikke oversteke grønnsakene for mye siden de også skal koke i sausen. Bare gi de en rask bruning ved høy temperatur og rør ofte slik at de ikke brennes. Hvis du har mange ferske tomater å bruke opp kan du bytte ut de hermetiske med disse.

Ingredienser
middag for to:
noen få spiseskjeer vanlig olivenolje til steking
en stor løk, skivet
to fedd hvitløk, finhakket
en rød spansk chili, finhakket
en teskje røkt søt spansk paprika (pimenton)
en halv teskje timian, tørket
en boks (400 gr) knuste tomater, polpa
en dl vann (skyll ut av tomatboksen)
en teskje kyllingbuljong
en god håndfull cherrytomater, delt
en squash i grove terninger, stekt separat
en gul paprika, strimlet
en gulrot, tynt skivet
400 gr spansk chilipølse av kylling eller svin i medium tykke skiver
havsalt og sort pepper etter smak
en stor kvist frisk rosmarin eller en teskje tørket
noen dråper Maggi Arôme*
----
potetmos gratinert med ost eller basmati til servering
frisk ruccola til garnering
Fremgangsmåte
Begynn med å kutte opp alle grønnsakene samt løk, hvitløk og chili slik at alt er klart. Sett en romslig panne på medium varme og stek squashen raskt med litt havsalt og pepper inntil den får gylne stekeflekker men fortsatt er ganske fast. Ta den ut av pannen og legg den over på en tallerken med kjøkkenpapir slik at overflødig olje kan renne av.
Tilsett mer olje i pannen og tilsett løk, gulrot, paprika og pølseskivene. Stek det hele inntil det er gyllent men ikke så grønnsakene blir for myke. Tilsett hvitløk og chili og fres det lett før du tilsetter pimenton, tørket rosmarin om du ikke bruker fersk og timian og la det steke med grønnsakene de siste minuttene før du heller over tomater, cherrytomater, buljong og vannet som du skyller ut av tomatboksen med. Legg i rosmarin, tilsett Maggi og la gryten småkoke i omlag tjuefem minutter. Plukk ut rosmarinen og smak til sausen med havsalt og pepper og tilsett den stekte squashen de siste minuttene. Server gryten i romslige skåler med ruccola på toppen.
Til ostegratinert potetmos lager du potetmosen etter oppskriften men redusert litt på væsken slik at den blir noe fastere i konsistensen. Ha den over i en ildfast skål, dryss over ost og gratiner den i ovnen til osten får gylne flekker.
* Maggi Wûrtze Arôme er lettest å finne i asiatiske matbutikker.