Rekecurry fra Goa
kokos og krydderier
Denne rekecurryen kommer fra et område i India som er kjent for sin fremragende sjømat og vakre strender som tiltrekker hundetusenvis av turister hvert år. Goa var en portugisisk koloni i 450 år og dette området av India er fortsatt preget av sterk europeisk påvirkning. I dag er over 30% av befolkningen katolikker. Dette er en medium sterk curry så tilsett gjerne mer chili om du ønsker det. Kombinasjonen av krydder, kokos og lekre reker er virkelig noe å glede seg til.

Ingredienser
en passe porsjon til to servert med ris:
2 1/2 dl vann
en kvart teskje chilipulver
en toppet teskje paprika
to teskjeer gurkemeie
to fedd revet hvitløk
en tommelstor bit revet frisk ingefær
en teskje malt koriander
en teskje spisskumin
fire dl kokosmelk
en teskje havsalt eller mer (smak til)
en spiseskje tamarindpaste
tre spiseskjeer revet kokosmasse
en spiseskje maisenna (kan sløyfes)
400 gr rå renset scampi
frisk koriander til garnering
Kok opp vannet og tilsett de tørre krydderiene. La det koke i vel ti minutter til væsken er redusert til ca. halvparten. Tilsett deretter revet hvitløk og ingefær.
Tilsett kokosmelk, salt og tamarind og kok opp igjen, tilsett maisenna om du ønsker en fyldigere saus – tilsett kokosmassen og scampi og la de trekke til de har blitt korallrøde. Dette tar mellom to til tre minutter. Dryss på frisk koriander og server over kokt ris.