Kyllinggryte med sopp, bacon og franske urter

gjør det enkelt for deg selv

Her er en søndagsgryte med en klunk hvitvin, franske urter, kylling og sopp. Dette er ikke mer anstrengende enn at du orker å lage dette etter en lang dag med andre gjøremål. Vil du ha en lettere saus kan du bytte ut noe av fløten med litt god kyllingkraft, det går helt fint.

Ingredienser

gir fire porsjoner:

450-500 gr lårfilet av kylling, delt i store terninger

havsalt, sort pepper og hvetemel til kyllingen

125 gr tykt bacon i terninger

fire til seks medium store champingnioner, grovhakket

en finhakket løk

to til tre fedd finhakket hvitløk

en liten klunk hvitvin eller tørr vermut

urter etter smak feks. estagon, rismarin, salvie etc. bruk friske eller tørkede etter sesong

en til to teskjeer Dijonsennep

tre dl kremfløte

en broccoli i små buketter, dampet mør

frisk sitron etter smak

frisk finhakket persille til garnering

Fremgangsmåte

Krydre kyllingen godt med havsalt og pepper og dryss den lett med hvetemel. Varm smør og olje i en passende gryte med lokk og stek gyllent gyllen på alle sidene. ta den ut etterhvert som den stekes ferdig. Ha sopp, bacon og løk over i gryten og fres dette gyllent. Tilsett litt mer smør om nødvendig. Når alt er mykt og gyllent og baconer er stekt legger du kjøttet tilbake i gryten og heller over hvitvinen. Kok opp og ha den koke nesten helt inn. Tilsett evt. tørkede urter nå.

Sett over risen til koking og damp broccolien nå.

Hell fløten i gryten og pisk inn sennepen. Kok opp og la den småkoke slik at kjøttet blir klart. Dette vil ha omlag et kvarters tid. Smak til med mer havsalt og pepper om nødvendig og ha i de friske urtene. Vend inn broccolien, smak til med sitron og server gryten sammen med ris og et dryss persille.