Buddah stirfry med åtte grønnsaker
fråts i det grønne og friske
Dette er en oppskrift fra Yonghegong klosteret i Beijing som kanskje er mest kjent for verdens største utskjærte Buddah statue. Denne retten har fått sitt navn fordi den inneholder åtte forskjellige grønnsaker. Tallet åtte er det antall veier som i buddhismen fører en til opplysning og indre fred. Nå kan jeg riktignok ikke love at å spise dette vil forandre livet ditt men den er meget meget velsmakende på grunn av den deilige sausen som du lager rett i pannen med grønnsakene i. Får du ikke tak i alle grønnsakene i oppskrifen kan du bytte de ut med det du finner. Sukkererter og grønne bønner er fine alterntiver som jeg har brukt.

Ingredienser
en spiseskje peanøttolje
to store kinesiske tørkede sopp bløtlagt i kokende vann i tjue minutter og skjært i strimler
200 gr stekt sjampingjong i skiver
en liten gulrot i staver
125 gr babymais i biter
en håndfull bønnespirer
150 gr fersk spinat i strimler
en rød paprika i strimler
en dl varm grønnsakskraft
to spiseskjeer lys soyasaus
to spiseskjeer østerssaus
en teskje sesamolje
en stor vårløk i strimler
en spiseskje maisenna utrørt i en spiseskje kaldt vann
Varm oljen i en wok og stek den bløtlagte soppen i noen minutter. Tilsett deretter alle grønnsakene utenom bønnespireene og vårløken og stek inntil grønnsakene begynner å bli myke.
Tilsett bønnespirene sammen med grønnsakskraften og tilsett soyasaus, østerssaus og sesamolje. Vend inn vårløken. Kok opp og tilsett maisennablandingen. La det koke inntil sausen har blitt blank og tykk, dette går meget raskt. Øs opp i suppeboller over dampet jasminris eller spis nystekte roti til.